Żywica Elastomer-X od Liqcreate – kilka słów o pracy z żywicami elastycznymi marki Liqcreate. 0
Żywica Elastomer-X od Liqcreate – kilka słów o pracy z żywicami elastycznymi marki Liqcreate.

W przypadku żywic elastycznych, należy zwrócić uwagę na istotne znacznie mają następujące elementy:

  • struktura podpór
  • orientacja drukowanego detalu na platformie
  • postprocesing (mycie i utwardzanie wydrukowanych detali)

 

Struktury podpór dla materiałów elastycznych.

Istotną rolę dla wysokiej jakości wydruków z żywic elastycznych odgrywają podpory. Aby w zapewnić optymalną jakość wydruku i zniwelować ryzyko odklejenia się wydruku od platformy, należy zastosować tzw. mocne podpory (heavy w terminologii slicera Chitubox).

W przypadku żywicy Elastomer-X producent zaleca optymalizację w trakcie wydruku zgodnie z poniższymi ustawieniami:

 

 

Ustawienie detali na platformie.

Ze względu na specyfikę elastycznych materiałów do druku, co do zasady należy unikać zbyt dużych „zwisów” przy umieszczaniu detali na platfromie. W tym celu należy zoptymalizować położenie detalu na platformie, aby uniknąć zbyt dużych zwisów, a w miejscach, gdzie zwisów nie da się uniknąć- umiejscowić podpory. Jednym z najlepszych metod wydruku detali z materiałów elastycznych jest umieszczenie ich bezpośrednio na platformie, jeśli oczywiście jest to możliwe. W przypadku, gdy nie można uniknąć stosowania podpór, należy zminimalizować ilość „zwisów” oraz dużych płaskich powierzchni (czyli powierzchni prostopadłych do platformy roboczej), a podpory  umiejscowić pod kątem 30 stopni. 

 

     

 

W przypadku wydruku elementów z pustymi przestrzeniami z żywic elastycznych zalecenia są zupełnie przeciwne do opisanych powyżej. Należy unikać umieszczania tego typu detali bezpośrednio na platformie wydruku, bezwzględnie należy umieszczać je na podporach. Takie postepowanie wynika z ciśnienia powstającego w samym detalu w trakcie pracy platformy – w trakcie podnoszenia części przyklejonej bezpośrednio do platformy może ono być tak duże, że spowoduje deformacje powierzchni wydruku lub nawet odklejenie się wydruku od platformy. Umieszczenie detalu na podporach spowoduje powstanie swoistego kanału wentylacyjnego, który znacznie ułatwi wydruk detali bez opisanych powyżej przypadłości.

 

Postprocessing żywic elastycznych.

 Dla żywic elastycznych, tak jak i dla wszystkich innych żywic do druku, kluczowe jest dobranie parametrów wydruku w taki sposób, aby nie dopuścić do tego, aby detal nie był niedostatecznie utwardzony, ani nadmiernie utwardzony. W obu przypadkach otrzymujemy wtedy elementy o słabej jakości  kleistej powierzchni.

Ważnym elementem jest również dokładne umycie detali przed utwardzeniem, tak aby nie pozostały na nich żadne resztki żywic. Najbardziej wskazane jest mycie detali w alkoholu IPA lub zmywaczu do żywic (tzw. resin cleaner). Optymalnym zabiegiem jest mycie dwuetapowe, wstępne (ok. 2 minut) z większych resztek żywic (może być we wcześniej używanym już zmywaczu/alkoholu – nie musi on być idealnie czysty) oraz mycie końcowe (ok. 3 minut) – w czystym zmywaczu/alkoholu, który bezwzględnie usunie resztki żywicy z powierzchni elementów. Proces przyśpiesza również użycie myjki ultradźwiękowej.

Kolejny krok do utwardzanie wydrukowanych detali. Ważne aby detale przed utwardzaniem były suche (najlepiej po myciu odstawić je na ok. 30 minut, przedmuchując kompresorem).  W przypadku żywic wymagających takich jak Elastomer-X wskazane jest utwardzanie w komorze beztlenowej (np. azotowej) lub zanurzając detale w przeźroczystym słoiku z wodą i glicerolem w pierwszych minutach utwardzania.

 

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 721 757 755
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium