Zortrax Inkspire - drukarka żywiczna do zadań specjalnych 0
Słów kilka o drukarce UV LCD Zortrax Inkspire

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawowe parametry drukarki

Drukarka Zortrax Inkspire posiada obszar roboczy o powierzchni 132x74 mm i pozwala na wydruk detali o wysokości 175 mm. Drukarka „naświelta” żywice falami o długości 405 nm, co oznacza, że współpracuje z wszystkimi rodzajami żywic, które tą długością fal świetlnych mogą być utwardzane. Drukarka wyposażona jest w ekran utwardzający żywice o przekątnej 4 cale i o wielkości piksela 50 mikronów (0,05 mm). Grubość ścian utwardzanych detali mieści się w zakresie 0,25-100 mikronów. Pozwala na wydruk naprawdę delikatnych, a czasem wręcz filigranowych elementów (np. ażurowa biżuteria, biżuteria z nasadzeniami, figurki kolekcjonerskie itp.). Żywotność ekranu przewidziana jest na 200h, jednak przy prawidłowym jego użytkowaniu, jest ona zdecydowanie dłuższa. Drukarka posiada również wymienny filtr węglowy, który pozwala na pochłanianie oparów, powstających w czasie wydruków żywicznych.

 

Żywice i profile (presety) dla żywic

Drukarka Zortrax Inkspire współpracuje z każdym rodzajem żywic utwardzanych falami o długości 405nm (zazwyczaj producenci żywic wskazują na przedział 385-406 nm i te żywice bez problemu współpracują również z drukarką Zortrax Inkspire). Drukarka posiada otwarty ekosystem, co oznacza, że pracuje nie tylko z żywicami dedykowanymi marki Zortrax, ale również żywicami zewnętrznych producentów. Aktualnie poza profilami (presetami) dla żywic marki Zortrax drukarka posiada ustawienia dla żywic następujących producentów:

Oczywiście dla wszelkich innych kompatybilnych z urządzeniem żywic można stworzyć profile samodzielnie.

 

Niezbędne elementy dodatkowe przy pracy z drukarką

Drukarka Zortrax Inkspire dostarczana jest w zestawie w 1 butelką żywicy Zortrax, wszelkimi narzędziami niezbędnymi do korzystania z drukarki ( folia FEP, szpatułka do mieszania żywicy, szpatułka do zdejmowania wydruków, komplet kluczy, niezbędnych przy wymianie platformy czy ekranu/lampy LCD). Można również zakupić ją w zestawie z myjką ultradźwiękową (tu na początku spokojnie można wykorzystać plastikowy pojemnik dołączony do drukarki w charakterze zbiornika na alkohol IPA, w których każdy wydruk musi zostać wypłukany). Poza drukarką przyda się również wspominany już alkohol IPA lub inny tzw. Resin Cleaner do płukania wydruków.

 

Jak pracuje się nam z wykorzystaniem drukarki Zortrax Inkspire

Po dłuższym czasie korzystania z drukarki Zortrax Inkspire i innych drukarek w technologii UV LCD możemy śmiało powiedzieć, że jest to bardzo wytrzymałe urządzenie do zadań specjalnych. Lepiej niż inne modele, z którymi mieliśmy do czynienia radzi sobie z żywicami typu castable czy dental (doskonale przedrukowuje najmniejsze nawet szczegóły, z którymi inne drukarki czasem nie dawały sobie rady).

Jeśli chodzi o żywotność części eksploatacyjnych, czyli folii FEP i ekranu LCD naświetlającego wydruki, jest ona dość dobra i przy właściwym traktowaniu (czyszczenie alkoholem po wydruku, uważne zlewanie żywicy, czyszczenie ewentualnych śladów żywicy), jest ona dłuższa niż ta wskazywana przez producenta. O ile przy wymianie wyświetlacza LCD sugerujemy jednak zakup oryginalnego marki Zortrax, o tyle w przypadku folii ze spokojem możemy zastosować inne folie o podobnej grubości (tu cenowo wychodzi mniej więcej w podobnych widełkach cenowych co zestaw Zortrax, w którym mamy aż 4 sztuki folii).

Prosty w obsłudze jest też slicer Z-Suite, który daje dość spore możliwości ustawiania i podpierania wydruków (w tym podpory typu „drzewa”, czy możliwość minimalizowania kontaktu podpór z wydrukiem, aby zagwarantować możliwe jak najbardziej gładką i niewymagającą obróbki powierzchnię detalu). Dodatkowo posiadamy gotowe profile do sporej liczy żywic, a dla wszystkich innych bez trudu stworzyć możemy własne profile.

Jedynymi minusami, jakie znaleźliśmy w korzystaniu w drukarki jest dość specyficzne poziomowanie platformy roboczej (wymaga dość mocnego dociśnięcia do powierzchni folii FEP) oraz fakt, że „dostanie się” do wydruku czy wanienki z żywicą wymaga zdjęcia całego covera (tu z pewnością można by dopracować to rozwiązanie).

Aktualnie drukarka Zortrax Inkspire jest dostępna w promocji (15% zniżki od ceny katalogowej), z darmową wysyłką oraz darmowym 3-miesięcznym dostępem do Zortrax InCloud w wersji Enterprice, pozwalającym na zdalne zarządzanie pracą drukarki.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 721 757 755
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium