Kontynuując nasz wątek druku z żywic, tym razem chcielibyśmy przedstawić garść przydatnych informacji, dotyczących tego, co naszym zdaniem jest przydatne przy korzystaniu z drukarek żywicznych.
Myjka ultradźwiękowa.
Jak wiadomo druk z żywicy nie należy do najczystszych i każdy wydrukowany detal musi zostać odpowiednio domyty, a następnie utwardzony. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby myć detale w najzwyklejszych plastikowych pojemnikach (tu polecamy te wykonane z nieco grubszej warstwy plastiku), ale często użytkownicy drukarkek sięgają również po myjki ultradźwiękowe. Niezależnie od wybranego modelu (są tańsze i droższe opcje na rynku), każda sprawdzi się równie dobrze. Detale można po przedruku zdjąć z platformy i wrzucić do myjki (myjki można kupić z tzw. koszyczkiem, który zaoszczędzi nam poszukiwań detali w myjce z wykorzystaniem własnej ręki, wystarczy wyjąć cały koszyk z myjki). Ultradźwięki pomagają w wypłukiwaniu resztek żywicy, ale często może się okazać, że mycie należy jeszcze powtórzyć. Dobrą praktyką jest wstępne mycie w myjce, a następnie kolejne w czystszym alkoholu IPA np. w plastikowym pojemniku.
Preparaty do mycia wydruków.
Sposób mycia wydruków zależy od rodzaju żywic. W przypadku żywic wodozmywalnych – myjemy je po prostu wodą, jednak większość dostępnych na rynku żywic wymaga mycia w alkoholu izopropylowym – IPA (np. IPA I-MAX) lub w tzw. cleanerach (kombinacja alkoholu i acetonu, co ważne po jego użyciu większość producentów zaleca umycie wydruku dodatkowo w wodzie!- np. RESIN CLEANER).
Przy okazji mała dygresja – do czyszczenia wanienki i części drukarki, które uległy zabrudzeniu żywicą UV, zalecamy stosować tylko alkohol izopropylenowy! Czyszczenie powyższych powierzchni cleanerem spowoduje osadzenie się swoistego „filtra” , który na powierzchni folii FEP czy lampy UV nie jest wskazany.
Utwardzanie wydruków.
Po myciu czas na ostatnią czynność czyli utwardzanie wydruków. Każdą żywicę po wydruku trzeba utwardzić i tu można skorzystać z mniej profesjonalnych narzędzi do utwardzania (np. lamp do utwardzania paznokci stosowanych w gabinetach kosmetycznych, lamp skonstruowanych samodzielnie) lub urządzeń dedykowanych do utwardzania wydruków 3D. My osobiście korzystamy z opcji kompaktowego urządzenia Elegoo Wash&Cure (myjka i lampa do utwardzania wydruków w jednym zgrabnym urządzeniu).
Folia FEP.
Folie FEP to jeden z najistotniejszych (poza lampą/ekranem) części drukarki. Jest to część która podlega najczęstszemu zużyciu w drukarkach 3D. Folie FEP należy wymienić bezwzględnie przy jej uszkodzeniu (przerwaniu/naderwaniu), ponieważ stosowanie uszkodzonej mechanicznie folii może spowodować zalanie i uszkodzenie ekranu. Folia FEP zapewnia nam prawidłowe przenikanie światła UV i właściwe drukowanie detali. Jeśli nasze detale drukują się niewłaściwie (mają brakujące elementy, przesunięcia), jedną z przyczyn może być zużyta folia.
Poza foliami FEP dedykowanymi przez producentów do ich drukarek, można stosować zamienniki, kompatybilne z większością modeli drukarek (np. Formutura, 3D Prima).
Inne przydatne gadżety.
Druk z żywicy ułatwiają również drobne „gadżety” :
- plastikowa łopatka do mieszania żywicy w wanience – łopatka wykonana jest w dobrej jakości platiku, nie uszkadza i nie rysuje folii FEP i doskonale sprawdza się przy odrywaniu wydruków z folii FEP czy też jest pomocna przy zlewaniu żywicy (do zdejmowania wydruków z powierzchni platformy najlepiej sprawdza się szpachelka metalowa)
-filtry do zlewania żywicy – pomocne w zlewaniu żywicy z wanienki do butelki, ponieważ pozwalają na wyłapanie ewentualnych „resztek” z przedruków (bo takie mogą się czasem zdarzyć)
- dodatkowy filtr HEPA – urządzenie bezprzewodowe, ładowane na USB, które działa na zasadzie oczyszczacza powietrza, eliminując zapach żywicy. Urządzenie jest zaprojektowane w te sposób, że zmieści się bez problemu w każdym modelu drukarki żywicznej dostępnym na rynku.
- elastyczne platformy ułatwiające zdejmowanie wydruków – składają się z dwóch części – bazy mocowanej do platformy za pomocą mocnej taśmy oraz części, na której wykonywane są wydruki, która przylega do powierzchni bazy za pomocą magnezu. Dzięki elastycznej powierzchni wydruku, wydruki mogą być zdejmowane poprzez lekkie nagięcie powierzchni.