Przygoda z drukiem żywicznym ? cz.1 0
Przygoda z drukiem żywicznym ? cz.1

Każdy „drukarz” marzy o  idealnie gładkiej powierzchni bez konieczności wygładzania (sposobami mniej lub bardziej profesjonalnymi), o wydrukach bez skomplikowanych i trudnych czasem do usunięcia podpór, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej precyzji. Wtedy w głowie pojawia się pomysł na skorzystanie z technologii, która pozwala na realizację tych oczekiwań  - druk z żywicy. Tak też było i w naszym przypadku – po drukarkach FDM przyszedł czas na przygodę z żywicą i celowo pisze przygodę, bo na samym początku nie należeliśmy do entuzjastów tej technologii, ale wszystko po kolei.

Zacznijmy od kilku słów o druku z żywicy w zarysie ogólnym i oczywiście w znacznym uproszczeniu.

 

O technologiach stosowanych w drukarkach żywicznych w dużym uproszczeniu.

Zasada działania drukarki żywicznej jest prosta: płynna żywica (materiał z którego wykonywane są wydruki) wlewana jest do tzw. wanienki  - pojemnika składającego się z folii i/lub szkła (tu w zależności od rozwiązań), a następnie poddawana jest utwardzaniu światłem UV. Platforma (do której „przyklejany” jest wydruk) w odróżnieniu od tradycyjnego FDM znajduję się w górnej części drukarki,  jest  ruchoma i w trakcie trwania wydruku „zanurza się” w wanience, a znajdujące się dosłownie pod wanienką źródło światła utwardza warstwa po warstwie płynną żywicę. W zależności od zastosowanej technologii możemy wyróżnić (w dużym uproszczeniu oczywiście) trzy główne technologie stosowane aktualnie w drukarkach żywicznych:

  1. SLA (stereolitografia) – jedna z najstarszych tak naprawdę technologii przyrostowych, polegająca na utwardzaniu ciekłej żywicy wiązką lasera. Laser nie utwardza żywicy bezpośrednio, wiązka odbijana jest od lustra pod odpowiednio zadanym kątem i to ona utwardza żywicę
  2. DLP (digital laser printing) – sercem całego mechanizmu utwardzania jest projektor DLP, składający się z szeregu mikroluster, odbijających światło z lampy i tworząc odpowiednio powiększony obraz.
  3. UV LCD - utwardzanie żywicy następuje za pośrednictwem podświetlanej diodami UV ekranu LCD.

W zależności od zastosowanego nazwijmy to ogólnie „źródła światła” pojawiają się różnice w cenach drukarek (w kolejności od najdroższej do najtańszej : SLA – DLP – UV LCD). Zastosowana technologia wpływa również na szybkość wydruku, najdłużej trwają wydruki w technologii SLA, zdecydowanie krócej w DLP/UV LCD.

 

Żywica

Tak jak w wielu przypadkach filament, filamentowi nie jest równy, tak i jest również w przypadku żywic. Tu jednak jest jedna istotna kwestia, o której pamiętać należy – nie każda żywica nadaje się do każdej drukarki. Inne żywice stosujemy w technologii SLA, inne w DLP czy UV LCD. Dodatkowo przy UV LCD również należy zwrócić uwagę na to, jakiej długości falami powinny być utwardzane żywice (taką informacje zamieszcza producent w opisie). 

Aktualnie mamy na rynku wiele różnych rodzajów żywic, gwarantujących m.in. precyzyjne odzwierciedlenie detali, cechujące się doskonałą wytrzymałością, pozwalające na tworzenie form metodą „wosku traconego”, czy też np. świecące w ciemnościach. Tu na razie nie będę się rozpisywać, bo planuje podejść do tego tematu w jednym z kolejnych wpisów.

Każda żywica po „przedruku” wymaga co do zasady mycia w alkoholu izopropylenowym (w myjce lub w wersji ekonomicznej - w zwykłym plastikowym pojemniku) oraz utwardzenia w lampie UV (profesjonalnej lub w wersji ekonomicznej, ale równie niezawodnej – zwykłej lampie kosmetycznej do utwardzania lakieru na paznokciach i tu najlepiej o długości fal 405nm).

 

Jak wykorzystać drukarkę żywiczną.

Technologia druku z żywicy jest technologią starszą niż sam FDM i zdecydowanie prostszą w funkcjonowaniu. Pozwala ona na uzyskiwanie detali o powierzchni gładkiej i o zdecydowanie większej dokładności niż w przypadku druku FDM.

Warto jednak pamiętać, że wiąże się ona z koniecznością mycia i utwardzania detali i co istotne trzeba zawsze wziąć pod uwagę fakt, że żywice charakteryzuje typowy dla nich zapach (mniej lub bardziej drażniący – w zależności od producenta), którego w 100% wyeliminować się niestety nie da.

W czym znajduje swoje zastosowanie druk z żywicy? Otóż możliwości jest wiele, tak zresztą jak w przypadku technologii FDM. Najczęściej jednak technologia żywiczna lubiana jest przez tzw. modelarzy i hobbystów (tworzących modele samolotów, pociągów, postaci, budynków), architektów tworzących makiety, jubilerów (tu pod kątem metody „wosku traconego”, pozwalającego tworzyć formy do precyzyjnych odlewów jubilerskich) oraz stomatologów (pozwala na tworzenie wydruków skanów łuków zębowych, tworzenie tzw. tymczasówek, czy też planowanie zabiegów chirurgii stomatologicznych). Oczywiście nie należy pomijać tutaj w żadnym wypadku prototypów inżynieryjnych, czy też produkcji małoseryjnej w przemyśle- tu drukarka żywiczna sprawdzi się również doskonale.

Tak w telegraficznym skrócie należałoby scharakteryzować technologię druku z żywicy. Tym samym zapoczątkowaliśmy nowy cykl wpisów, w którym postaramy się poruszyć kwestie związane z drukarkami żywicznymi i naszymi doświadczeniami w tym zakresie. 

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 721 757 755
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium