Materiały antybakteryjne Copper3D i ich zastosowanie w druku 3D. 0
MDflex Copper3D MDcase

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chilijska firma Copper3D rozpoczęła badania nad materiałami o właściwościach antybakteryjnych jeszcze na długo przed rozpoczęciem pandemii. Wprowadzone przez firmę rozwiązanie miało być przełomowe przede wszystkim dla rynku medycznego. Jeszcze wtedy nikt nie podejrzewał, że tak szybko i na globalną skalę będziemy weryfikowali, jak ważne może okazać się stosowanie materiałów antybakteryjnych w naszym codziennym życiu.

 

Po pierwsze odpowiedzmy sobie na pytanie, na czym polega działanie materiałów antybakteryjnych. Filamenty marki Copper3D bazują na znanym ludziom od lat antybakteryjnym działaniu miedzi. Miedź w postaci nanocząsteczek dodana do tradycyjnych surowców, stosowanych do produkcji materiałów do druku 3D (filamentów), gwarantuje antybakteryjne i antywirusowe właściwości wydrukowanych detali. Przeprowadzone w laboratoriach w USA, Chile i Dubaju badania  wskazują, że dodatek nanocząsteczek miedzi blokuje namnażanie się wirusów Sars-COV4, Grypy H1N1 i innych wirusów, groźnych dla układu oddechowego. Dodatkowo materiał skutecznie eliminuje inne bakterie takie jak Staphylococcus Aureus, Escherichia Coli czy Listeria.

Materiały antybakteryjne Copper3D mogą więc stanowić skuteczną i niedrogą strategię uzupełniającą, która pozwoli na ograniczenie przenoszenia wielu chorób zakaźnych. Materiały Copper 3D wykazują również wysoką skuteczność w ograniczeniu namnażania wirusa Covid19. Jak potwierdzają przeprowadzone badania, wiremia koronawirusa zmniejsza się o 99,9% już w ciągu niecałej godziny kontaktu z materiałem.

Jak w praktyce wykorzystać materiały antybakteryjne? To pytanie pozostawia duże pole do popisu dla wszystkich użytkowników drukarek 3D i nie tylko. Mogą być to zastosowania medyczne (o opatentowanym przez firmę Copper3D urządzeniu do karmienia piersią, które eliminuje przenoszenie wirusa HIV w mleku matki pisaliśmy TUTAJ), ale także każde, które ułatwiają funkcjonowanie w naszym najbliższym otoczeniu (np. zabawki antybakteryjne ). Od początku pandemii firma Copper3D opracowała już model maseczki, wykonanej z materiałów antybakteryjnych, a niedawno stworzyła MDCase, który pozwoli na ograniczenie namnażania bakterii i wirusów na powierzchni telefonów.

  

Tradycyjny case na telefon vs. MDCase (obecność bakterii na powierzchni)

 

MDCase wykonany jest z materiału MDFlex firmy Copper3D, który jest materiałem elastycznym (typu TPU) z domieszkami nanocząsteczek miedzi. Materiał pozwala na wyeliminowanie prawie 99,9 % bakterii i wirusów, które zbierają się na naszych telefonach. Dotykając telefonu narażamy się na kontakt z wieloma różnorodnymi bakteriami, w większości szkodliwymi dla naszego organizmu. Aby zminimalizować ich negatywny wpływ na nasze zdrowie, wystarczy wykorzystać antybakteryjne właściwości materiału od Copper3D i wydrukować z niego case.

Projekt open-source, który można dowolnie spersonalizować jest ogólnie dostępny dla wszystkich zainteresowanych na stronie Copper3D (LINK).

To z pewnością nie koniec możliwości, jakie dają nam materiały Copper3D. Jestem przekonana, że  powstanie jeszcze wiele pomysłów, dotyczących wykorzystania materiałów w naszej codziennej walce z ograniczeniem groźnych wirusów i bakterii.

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 721 757 755
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium