Antybakteryjne zabawki ? pilotażowy projekt Antimicrobial Art Toys 0
Antybakteryjne zabawki ? pilotażowy projekt Antimicrobial Art Toys

Druk 3D stwarza szerokie spektrum możliwości przed każdym z użytkowników , a to w jaki sposób wykorzystamy jego potencjał – zależy w dużym stopniu od nas. O zastosowaniu druku 3D w szeroko pojętej medycynie pisano już wielokrotnie. Nikogo już nie dziwią drukowane środki zaopatrzenia ortopedycznego (np. ortezy), modele stosowane w stomatologii czy też w planowaniu zabiegów chirurgicznych. Jednak jak się okazuje jest jeszcze wiele ciekawych zastosowań druku 3D i właśnie jeden z takich unikatowych na skalę światową projektów stworzyła w Chile firma Copper3D – producent specjalistycznych filamentów antybakteryjnych we współpracy z Toylisto.

 

Firma Copper3D, której filamenty znaleźć można w ofercie naszej firmy, od kilku lat prowadzi badania w zakresie produkcji materiałów do druku 3D z właściwościami antybakteryjnymi. Na rynku funkcjonuje już filament PLACTIVE® z cząsteczkami nanomiedzi, gwarantującej właściwości antybakteryjne materiału, wkrótce również pojawią się kolejne innowacyjne materiały tego producenta. Firma Copper3D we współpracy z chilijską firmą Toylisto (www.toylisto.com) stworzyła unikatowy projekt „Antimicrobial Art Toys”. Ideą projektu jest tworzenie przy pomocy druku 3D i w oparciu o antybakteryjne filamenty Copper3D, zabawek dla dzieci, dotkniętych przez różne choroby, których jednym ze skutków jest immunosupresja (tj. w dużym uogólnieniu spowolnienie procesu wytwarzania przeciwciał i komórek odpornościowych przez organizm). Na skutek tego nie mogą one korzystać z tradycyjnych zabawek, dla zdrowego człowieka nieszkodliwych, a w ich przypadku stanowiących potencjalne zagrożenie (ryzyko tworzenia się skupisk bakterii).

Projekt realizowany jest aktualnie jako pilotażowy w Szpitalu Pediatrycznym Dr. Luis Calvo Mackenna na oddziale onkologicznym, gdzie dzieci przebywają w izolacji. Tworzone przez dzieci projekty w postaci zwykłych rysunków wymarzonych zabawek przenoszone są do programu 3D, a następnie drukowane z antybakteryjnych materiałów Copper3D.

„Jako firma mieliśmy poczucie zrobienia czegoś całkiem innego, co miałoby znaczenie społeczne. Po rozmowach z Danielem Martinez z firmy Copper3D, nasza wizja natychmiast nabrała konkretnego kształtu” – wspomina założyciel firmy Toylisto Esteban Ruiz-Tagle. „Od razu podjęliśmy rozmowy ze szpitalem dziecięcym Dr.Luis Calvo Mackenna, oferując im możliwość wykorzystania materiału antybakteryjnego PLACTIVE®. Po kilku spotkaniach wyłonił się projekt stworzenia kolekcji zabawek, bezpiecznych dla dzieci z chorobami immunosupresyjne. Tym samym dzieci, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogły posiadać zwierząt, pluszaków czy innych zabawek ze względu na zbyt duże ryzyko dla ich zdrowia, po raz pierwszy mogą posiadać zupełnie bezpieczne dla nich zabawki. To wszystko dzięki materiałowi PLACTIVE® i jego właściwościom, potwierdzanym przez certyfikaty i liczne badania” – dodaje właściciel Toylisto.

PLACTIVE® to materiał, które rewolucjonizuje przemysł medyczny,  dodatkowo testowany przez NASA jako materiał do druku urządzeń medycznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Daniel Martinez CINO i współtwórca firmy Copper3D pracę nad projektem wspomina w sposób następujący: „Dla nas projekt był okazją do nauczenia się czegoś nowego, a równocześnie był elementem doskonale wpisującym się w główne założenia naszej firmy jako wykorzystującej innowacje do tworzenia milowych kamieni w poprawianiu jakości życia ludzi. Tym właśnie jest dla nas projekt Antimicrobial Art Toys – połączenie technologii druku 3D z zastosowaniem innowacyjnych materiałów antybakteryjnych, aby umożliwić dzieciom, przebywającym ze względu na swój stan zdrowia w klinikach, posiadanie zabawek bezpiecznych, wytwarzanych z certyfikowanych materiałów i co najważniejsze projektowanych przez nich samych. To tylko jeden z przykładów, jak połączenie druku 3D oraz innowacyjnych materiałów może wpłynąć na rozwiązania w medycynie, ale również w lotnictwie, przemyśle spożywczym, weterynaryjnym czy też w tworzeniu produktów masowych. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie jednego z najbardziej prestiżowych szpitali Luis Calvo Mackenna za możliwość przeprowadzenia tego pilotażowego projektu, który planujemy kontynuować w dalszych etapach w całym Chile, jak i w innych szpitalach w USA, jak i w Europie, Afryce Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, czy na Bliskim Wschodzie” – dodaje Daniel Martinez.

„Dla naszego szpitala -jak podkreśla Dr Jorge Lastra dyrektor Szpitala Dr Luis Calvo Mackenna – to wyróżnienie. Możemy korzystać z innowacyjnych, uznanych w skali międzynarodowej rozwiązań, które towarzyszą naszym dzieciom  w leczeniu, pozwalając im na korzystanie z uroków bycia dzieckiem. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi, zapoczątkujemy podobne rozwiązania na skalę globalną”.

Toylisto i Copper3D planują do końca roku przekazać 100 (#AntimicrobialArtToys) antybakteryjnych zabawek dla dzieci ze szpitala Luis Calvo Mackenna.

Każdy może wesprzeć tą ideę za pośrednictwem utworzonej przez pomysłodawców zbiórki:

https://app.payku.cl/botonpago/index?idboton=2531&verif=4fce8543

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 721 757 755
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium