Jak wykorzystać drukarkę 3D? 0
Jak wykorzystać drukarkę 3D?

O genialnych pomysłach na wykorzystanie i zastosowanie druku 3d pisano już bardzo wiele, ale z pewnością jest jeszcze mnóstwo zastosowań, z których nie zdajemy sobie sprawy. Dzięki coraz bardziej innowacyjnym materiałom i udoskonalonym rozwiązaniom technologicznym, coraz mniej jest ograniczeń druku 3D, a co za tym idzie, może on być stosowany w wielu dziedzinach życia. Atestowane czy biokompatybilne materiały pozwalają nam znaleźć więcej zastosowań wydruków niż jeszcze kilka lat temu, a kto wie dokąd zaprowadzi nas to za kilka lat?

Zawsze z podziwem patrzę na ludzi, którzy tworzą. W swojej pracy spotykam wiele osób, które odniosły sukces, bazując na bardzo prostym, ale jakże dopracowanym w szczegółach pomyśle, zagospodarowując istniejącą na rynku niszę. Znamienita większość z nich posiada drukarki 3D, które bardzo mocno pomogły im w wypracowaniu właściwego prototypu, czy też produktu finalnego. Drukarka 3D to narzędzie pracy, które pozwala na wyeliminowanie błędów na poziomie prototypu, na dodatek w zaciszu domowego biura czy niewielkiej pracowni (oczywiście mam na myśli rozwiązania desktopowe). Na każdym etapie niezależnie od tego co tworzymy, czy nowy model nakrętki, prototyp opakowań, czy skomplikowany model dentystyczny, możemy „od ręki” wyeliminować błędy, dopracować niedoskonałości i to w dodatku niskim kosztem (w porównaniu do metod tradycyjnych oczywiście).

To, co ewentualnie może zniechęcać do takiej formy prototypowania to czas, ponieważ druk 3D niestety wymaga czasu i tego całkowicie nie jesteśmy w stanie przeskoczyć (możemy zwiększyć grubość warstwy, zmienić dyszę na większą średnicę czy też zmienić rodzaj wydruku na roboczy – wszystko to w zależności od opcji, jakie daje nam konkretny model drukarki). Odpierając ten argument należałoby jednak uwzględnić fakt, jak wiele czasu i pracy należałoby włożyć w stworzenie takiego prototypu np. metodą rękodzielniczą, czy też jak czasochłonne i kosztochłonne byłoby stworzenie formy do wykonania odlewu. W takim zestawieniu fakty zdają się przemawiać na korzyść druku 3D. Oczywiście aktualnie istnieje wiele różnorodnych technologii (SLS, DLP), które znacznie „przyspieszyły” czas wydruku,  należy jednak pamiętać o możliwościach ale również i ograniczeniach, jakie konkretna technologia czy konkretny model drukarki niesie za sobą.

Oprócz tradycyjnych prototypów z pomocą drukarki 3D stworzyć możemy konkretne produkty. Ze względu na dużą różnorodność materiałów do druku, bez żadnych obaw tworzyć możemy produkty finalne (obudowy, łożyska, figurki), które, w zależności od użytego materiału, będą miały gładką powierzchnię, będą odporne na wysoką temperaturę, na działanie promieni słonecznych, będą wykazywały się elastycznością, będą fluorescencyjne, będą zmieniał kolor pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury itp. Każdy z powstających w procesie wydruku przedmiotów może zostać poddany dalszej obróbce (rodzaj obróbki uzależniony jest od rodzaju materiału z którego wykonany został wydruk). Jesteśmy więc w stanie stworzyć rzeczy unikatowe bez konieczności inwestowania środków w formy wtryskowe, czy też spędzania czasu na wytwarzaniu elementów z pomocą dostępnych materiałów i ich obróbce. Aby wykreować coś wystarczy nam dowolny program graficzny, odrobina wiedzy i umiejętności w dziedzinie jego obsługi, własna wyobraźnia (ewentualnie gotowy projekt do modyfikacji) i drukarka 3D. Internet pełen jest ogólnodostępnych projektów do wydruku, które pozwalają na zastępowanie zagubionych zaślepek, wyłamanych obudów, a nawet dodrukowanie klocków, akcesoriów do popularnych zabawek dla dzieci, elementów do dronów, telefonów i innych przydatnych w życiu gadżetów.

Trzecim możliwym zastosowaniem druku 3D jest tworzenie modeli w procesie tzw. wosku traconego. Metoda ta szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku wydruków z drukarek żywicznych, gdzie dzięki zastosowaniu odpowiedniej żywicy odlewniczej uzyskujemy „wzorzec” do stworzenia formy, który po umieszczeniu w masie wypala się bezpyłowo. Tego typu rozwiązania stosowane są w ortodoncji, jubilerstwie oraz przy wytwarzaniu niewielkich elementów sztukateryjnych o wysokim stopniu precyzji (przynajmniej my osobiście z tego typu zastosowaniami się spotkaliśmy). Analogiczna metoda jest możliwa do zastosowania również w przypadku technologii FDM, gdzie specjalnie stworzony do takich celów filament, pozwala na wydruk detali o gładkiej powierzchni (wydruki z ogólnodostępnych filamentów wymagałyby obróbki celem wygładzenia powierzchni, bo niestety masa odlewnicza wyłapuje wszelkie nierówności).

Mimo wielu różnorodnych zastosowań druku 3D potencjał drzemiący w tej technologii jest nadal bardzo duży. Bo druk 3D to nie tylko technologia „odtwórcza” ale również „stwórcza” (oczywiście jak na razie z pewnymi technologicznymi ograniczeniami :))

 

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 721 757 755
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium